Měníme spolu Dvůr: Občané mohou hlasovat od 1. do 15. listopadu, na výběr mají ze 7 projektů

První ročník participativního rozpočtu města Dvůr Králové nad Labem s podtitulem Měníme spolu Dvůr jde do finále. Občané mohou od 1. do 15. listopadu 2021 hlasovat, které z navržených projektů se jim nejvíce líbí a chtěli by, aby byly během příštího roku realizovány. V rozpočtu města bude na tyto projekty vyčleněn 1 milion Kč, a vzhledem k tomu, že maximální hodnota navrženého projektu mohla být 500 tisíc Kč, je jasné, že  realizovány by minimálně měly být projekty dva.

Do 1. ročníku participativního rozpočtu města bylo navrženo celkem devět projektů, dva ale byly vyřazeny v rámci posouzení jejich realizovatelnosti. 

Občané tedy mají na výběr ze 7 návrhů

 1. Lezecká stěna v parku Schulzovy sady (navrhovatel Tomáš Plecháč),
 2. Obnova staré vodní pumpy pod nemocnicí (navrhovatel Martin Tlučhoř),
 3. Komunitní zahrada (navrhovatelka Nikola Kuhnová),
 4. Workout Bajrák (navrhovatel Dušan Kubica),
 5. Dětské hřiště ve Smetanově ulici (navrhovatel Zdeněk Felgr),
 6. Argentinské tango – léčivé obejmutí pro všechny generace (navrhovatelka Linda Harwot),
 7. Dvorská oáza (navrhovatel Marek Malich).

Všechny projekty jsme představili v Novinách královédvorské radnice, na sociálních sítích i na webových stránkách města a participativního rozpočtu, navíc město nechalo vyrobit krátké videospoty, které si můžete prohlédnout na YouTube kanále města a v nichž jednotlivé projekty představili sami navrhovatelé. 

Jak hlasovat

 • Hlasování je možné pouze elektronicky na stránkách www.par.mudk.cz
 • Hlasovat mohou pouze občané Dvora Králové nad Labem starší 15 let s trvalým bydlištěm ve městě.
 • Při hlasování je třeba se zaregistrovat a uvést jméno, adresu trvalého pobytu, datum narození (údaje mohou být pro kontrolu hlasování ověřeny matrikou) a telefonní číslo. 
 • Každý hlasující může udělit 2 kladné hlasy (podpořit dva projekty jedním hlasem) a 1 záporný hlas (projektu, se kterým nesouhlasí nebo se mu nelíbí), nebo pro projekt vůbec nehlasovat.
 • Hlasující si vybere první projekt, pro který chce hlasovat, následně se zaregistruje a bude mu zaslán unikátní kód v podobě SMS, který slouží k ověření (hlasování 1 osoby = 1 telefonní číslo). 
 • Poté rozdělí svoje hlasy, nemusí ale udělit všechny najednou, k hlasování se může vrátit později. Zaslaný ověřovací SMS kód totiž platí buď do vyčerpání všech hlasů hlasujícího, nebo do konce termínu hlasování.

Občanům, kteří nemohou či nechtějí využít internet, umožní hlasování pracovníci městského informačního centra nebo oddělení vztahů k veřejnosti, kteří jim v pracovní době pomohou s hlasováním na služebním PC. Pro tuto formu hlasování je nutná osobní návštěva na daných místech a mít s sebou mobilní telefon kvůli zaslání ověřovacího unikátního kódu. 

Miroslava Kameníková