Argentinské tango – léčivé obejmutí pro všechny generace

V dnešní době dochází k odlidštění mezilidských vztahů a nedostatku přátelských fyzických kontaktů, což vede k nárůstu psychických i fyzických problémů a konfliktů v partnerských i jiných vztazích. Argentinské tango tyto negativní důsledky prokazatelně snižuje. Uspořádáme volně přístupný tanečně-terapeutický kurz argentinského tanga pro páry i jednotlivce, zaměřený na kladné účinky tanga, psychické i fyzické. Kurz proběhne v šesti dvouhodinových lekcích pod vedením profesionálních lektorů z Prahy.
Je známo, že u lidí je dotek nepostradatelný – bez láskyplných doteků jsou deprivovaní, prožívají prázdnotu, vztek a smutek, mají problém milovat druhé. Dotek potřebujeme k životu stejně jako vzduch a vodu. Dotek je výrazem ujištění, že nejsme sami, že na nás někomu opravdu záleží, že nás má někdo rád. A potřebujeme ho cítit celý život. V moderní společnosti dochází k odlidštění mezilidských vztahů a nedostatku přátelských fyzických kontaktů, což vede k nárůstu psychických i fyzických problémů a konfliktů v partnerských i jiných vztazích. Množství civilizačních chorob a potřeba psychoterapie vytrvale stoupá. Existují však způsoby, jak tato rizika snížit a to velmi výrazně a přirozeně.

Vědeckými studiemi bylo potvrzeno, že tančení argentinského tanga obnovuje důvěru mezi lidmi, naplňuje emocionální potřeby a výrazně snižuje stres. Unikátní propojení příjemného obejmutí, emocionální hudby a improvizovaných, nesecvičených kroků má mnohonásobný pozitivní účinek na lidský organismus. V některých zemích se tango už používá jako součást zdravotních terapií, např. u pacientů s Parkinsonovou chorobou (Argentina, Francie, Itálie). Pozitivní účinky tanga jsou fyzické (zlepšuje pružnost, sílu, vytrvalost, rovnováhu), fyziologické (snižuje stres, spaluje kalorie, reguluje hladinu cholesterolu), psychické (zvyšuje sebedůvěru, upevňuje vztahy, obnovuje pocit štěstí, přijetí sama sebe) i společenské (rozšiřuje okruh přátel/zájmů/znalostí, zlepšuje komunikaci i navazování nových vztahů, napomáhá uzdravit zranění ze vztahů a najít nový smysl života ap).

Argentinské tango není ono trhané tango s růží v zubech, které známe z tanečních, to je americká varianta s nacvičenou choreografií. Původní tango vychází ze sladěného obejmutí partnerů, z něhož se odvíjí veškerý další improvizovaný pohyb. A to i mezi partnery, kteří se předtím nikdy neviděli, což může být úžasný zážitek. Díky propojení krásné hudby, zpívané poezie a tance je argentinské tango světovým unikátem, zařazeným na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Je vhodné pro všechny generace a i Dvoráci si můžou vyzkoušet jeho pozitivní účinky v šesti dvouhodinových lekcích pod vedením profesionálních lektorů tanga z Prahy.
Tango - participativní rozpočet.png
Místo realizace: Městské muzeum DKnL - sál Špýcharu, případně jiné podobně vhodné místo ve městě
Odhadované náklady: 29.400 Kč ikona souboruRozpočet Argentinské tango

Přílohy

Další obrázky

load