V 1. ročníku participativního rozpočtu uspěly Dětské hřiště ve Smetanově ulici a Dvorská oáza

Občané rozhodli. Hlasování v 1. ročníku participativního rozpočtu města s podtitulem Měníme spolu Dvůr vyhrál projekt Dětské hřiště ve Smetanově ulici který získal celkem 184 hlasů (195 kladných, 11 záporných). Na druhé příčce skončila Dvorská oáza s celkem 120 hlasy (148 kladných, 28 záporných), jako třetí se umístil projekt Lezecká stěna v parku Schulzovy sady s 64 hlasy (101 kladných, 37 záporných). Na dalších místech skončily Workout Bajrák, Komunitní zahrada, Obnova staré vodní pumpy pod nemocnicí a Argentinské tango – léčivé obejmutí pro všechny generace. Během příštího roku by mělo dojít k realizaci dvou nejlepších projektů.

Projektu jsme věnovali hodně času a energie. Nechtěl jsem tak nic nechat náhodě, i proto jsme před hlasováním obešli celou lokalitu s letáčky, abychom o té možnosti dali vědět sousedům. Jsem rád, že jsme nakonec uspěli," uvedl Zdeněk Felgr, navrhovatel vítězného projektu, jehož podstatou je výstavba dětského oploceného hřiště na prostranství mezi ulicemi Smetanova, Bezručova a Staškova.

Radost měl i navrhovatel druhého úspěšného projektu, student královédvorského gymnázia Marek Malich: „Jde vidět, že se lidi z města chtějí podílet na úpravě veřejných prostranství a pomoci městu k jeho rozvoji. I přes neúspěch v pilotním ročníku jsme se nenechali odradit a jsme moc rádi, že jsme se do participativního rozpočtu znovu zapojili.

Do hlasování, které trvalo čtrnáct dní a skončilo v pondělí 15. listopadu o půlnoci, se zapojilo celkem 471 hlasujících. Ti mohli mezi jednotlivé projekty rozdělit dva kladné a jeden záporný hlas, ovšem ne všichni využili všechny své hlasy. Podle pravidel mohli hlasovat pouze občané města starší 15 let s trvalým pobytem ve Dvoře Králové nad Labem, na základě kontroly byly neplatné hlasy vyřazeny.

Výsledky 1. ročníku

Do 1. ročníku participativního rozpočtu Královédvoráci navrhli celkem 9 projektů, jejichž realizovatelnost posoudila pracovní skupina složená ze zaměstnanců městského úřadu. Dva projekty byly vyřazeny, protože se buď již realizují, nebo se jejich realizace připravuje mimo participativní rozpočet. Při hlasování se tak o přízeň veřejnosti ucházelo celkem sedm projektů.

„Věřím, že se zájem veřejnosti bude s každým dalším vyhlášeným ročníkem participativního rozpočtu zvyšovat. Jsem ráda, že se do hlasování zapojilo dvakrát tolik občanů než u pilotního kola. Vítězům gratuluji a ještě jednou děkuji všem navrhovatelům, že našli tu potřebnou odvahu, věnovali svůj volný čas a do projektu se zapojili. Zároveň se již nyní těším na zajímavé návrhy v dalších ročnících participativního rozpočtu,“ uvedla místostarostka města Alexandra Jiřičková.

Miroslava Kameníková
16.11.2021 12:57:37 | přečteno 439x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková
load