Město Dvůr Králové nad Labem spustilo nový web k participativnímu rozpočtu

V letošním roce bude město Dvůr Králové nad Labem poprvé realizovat participativní rozpočet, který občanům města umožní, aby se přímo zapojili do rozhodování o rozvoji svého města. Město vyčlení ze svého rozpočtu určitou finanční částku, občané podají návrhy na to, co by se mohlo v jejich městě změnit, vítězné projekty jsou poté realizovány na základě hlasování veřejnosti. Všechny informace o participativním rozpočtu naleznou občané na nových webových stránkách, které jsou od úterý 13. dubna 2021 přístupné jak z dlaždice na titulní straně webu města, tak i samostatně z adresy www.par.mudk.cz.

Nové webové stránky jsou jednoduché, intuitivní na ovládání a lze je používat i na mobilních zařízeních, jako jsou tablety nebo chytré telefony. Občané na nich najdou všechny informace k participativnímu rozpočtu, jako jsou pravidla, harmonogram a také elektronický formulář pro navrhování projektů. Po formální kontrole a posouzení realizovatelnosti zde budou představeny jednotlivé projekty, aby se s nimi mohla veřejnost před hlasováním seznámit. Prostřednictvím těchto webových stránek bude možné také o jednotlivých projektech hlasovat a budou zde publikovány výsledky hlasování.

V tuto chvíli byl zahájen pilotní ročník participativního rozpočtu, do 30. dubna 2021 mohou své návrhy na zajímavé projekty podávat zastupitelé města a žáci škol, kteří jsou starší 15 let a jsou občany města Dvůr Králové nad Labem (viz Do pilotního ročníku mohou projekty navrhovat i žáci škol starší 15 let, kteří jsou občany města). Navržené projekty budou po posouzení představeny veřejnosti, která svým hlasováním rozhodne, které projekty v celkové hodnotě 200 tisíc Kč budou ještě v letošním roce ve Dvoře Králové nad Labem realizovány.

Dne 1. května 2021 pak bude zahájen regulérní 1. ročník participativního rozpočtu a své návrhy budou moci až do 15. července 2021 podávat občané Dvora Králové nad Labem starší 15 let.

Máte-li tedy nápad, jak zlepšit život ve Dvoře Králové nad Labem, nebo pokud víte o projektu, který by udělal radost vám i dalším občanům města, nyní máte šanci právě zapojením se do participativního rozpočtu.

ikona souboruPravidla pilotního i prvního ročníku

Miroslava Kameníková

20.4.2021 8:50:27 | přečteno 240x | Ing. Mgr. Miroslava Kameníková
load