Měníme spolu Dvůr: Představujeme vám projekty třetího ročníku participativního rozpočtu města

Celkem osm projektů se uchází o přízeň veřejnosti ve 3. ročníku participativního rozpočtu města Dvůr Králové nad Labem s podtitulem Měníme spolu Dvůr.  Návrhy mohli občané města starší 15 let podávat od března do poloviny dubna a letos se jich sešlo celkem deset. Jako realizovatelné v souladu s pravidly posoudila pracovní skupina, jejímž členem byl také architekt města, následujících osm projektů.


Projekty navržené ve 3. ročníku participativního rozpočtu města:

  1. Zastřešení autobusové zastávky,
  2. Basketbalové hřiště Zboží,
  3. Úprava propojky ulic Kotkova a Slunečná pro zlepšení pohybu pěších a cyklistů,
  4. Psí hřiště,
  5. Pingpongové hřiště pod nádražím,
  6. Letní scéna na náměstí Václava Hanky,
  7. Kolotoč na hřiště v Žirči
  8. Rozšíření hřiště ve Smetanově ulici.

Posuzovala se například výše rozpočtu, soulad s územním plánem, realizace na pozemcích ve vlastnictvích města apod.

Další dva z navržených projektů (ikona souboruSocha Járy Cimrmana, ikona souboruBezpečné bezbariérové propojení centra města se sportovišti a druhou stranou Labe) byly v rámci posuzování vyřazeny, a to pro nesoulad s pravidly. Jeden z návrhů byl totiž v kolizi s projektem, který připravuje na vytipovaném pozemku město, rozpočet druhého projektu zase výrazně přesáhl maximální možnou hodnotu ve výši 500 tisíc Kč. Navrhovatelé byli o důvodech vyřazení jejich projektů z participativního rozpočtu informováni na osobní schůzce.

Veřejnosti tedy představujeme osm projektů. Podrobněji se s nimi můžete seznámit na webu participativního rozpočtu www.par.mudk.cz a postupně také na Fb profilu města a na Fb profilu a ve Fb skupině se společným názvem Měníme spolu Dvůr (– participativní rozpočet města). Prezentace bude probíhat do poloviny září, aby měli občané dostatek času si jednotlivé návrhy prostudovat. Během prázdnin také odvysíláme krátké videospoty, v nichž své projekty představí sami navrhovatelé.


Mapa projektů 2023.jpg


Hlasování veřejnosti pak proběhne od 18. září do 1. října 2023. opět prostřednictvím elektronického formuláře na www.par.mudk.cz. Zapojit se do něj budou moci občané města starší 15 let. V příštím roce by se pak měly realizovat vítězné projekty v celkové hodnotě 1 mil. Kč, které dostanou nejvíce hlasů.

Město Dvůr Králové nad Labem spustilo participativní rozpočet v roce 2021, aby zvýšilo zájem o veřejné dění a dalo občanům možnost navrhnout a vybrat projekty, které podle nich zvýší kvalitu života ve Dvoře Králové nad Labem. Více informací na www.par.mudk.cz.

V pilotním ročníku participativního rozpočtu vyhrál v hlasování veřejnosti projekt Buď fit – workout pro každého (navrhovatel Dušan Kubica). Workoutové hřiště bylo instalováno v závěru roku 2021 v areálu letního stadionu. Nejvíce hlasů získal v 1. ročníku projekt vybudování dětského hřiště ve Smetanově ulic (navrhovatel Zdeněk Felgr). Veřejnosti začalo hřiště sloužit v létě 2022 a okamžitě se stalo oblíbeným a vyhledávaným místem rodičů s dětmi. V závěru roku 2022 byl realizován i druhý projekt, který vzešel z hlasování v 1. ročníku participativního rozpočtu. „Dvorskou oázu“ (navrhovatel Marek Malich) tak můžete k posezení využít na náměstí Václava Hanky.

V případě dotazů k participativnímu rozpočtu města se můžete obrátit na pracovníky oddělení VKV: Miroslava Kameníková (e-mail: kamenikova.miroslava@mudk.cz) a Jan Skalický (e-mail: skalicky.jan@mudk.cz).

Miroslava Kameníková

3. ročník PaR, 2023

Mapa projektů 2023.jpg

Mapa projektů 2023.jpg

 
PaR navržené projekty 2023.jpg

PaR navržené projekty 2023.jpg

 
PaR hlasování 2023

PaR hlasování 2023

 
 
30.6.2023 14:16:29 | přečteno 357x | Bc. Jan Skalický, MSc.
load