Díky participativnímu rozpočtu občané rozhodnou, na co půjde část peněz z rozpočtu města

Máte nápad, jak zlepšit život ve Dvoře Králové nad Labem? Víte o projektu, který by udělal radost vám i dalším občanům města? Pokud ano, nyní máte šanci. V letošním roce se město Dvůr Králové nad Labem chystá realizovat 1. ročník participativního rozpočtu – projektu, během něhož občané navrhují, co by se z rozpočtu města mělo pořídit, upravit či realizovat, a hlasují o tom. Kromě regulérního 1. ročníku je letos připraven i ročník pilotní, při kterém se občané budou moci s projektem seznámit. Rada města Dvůr Králové nad Labem schválila ikona souborupravidla pilotního a 1. ročníku participativního rozpočtu na své schůzi ve středu 24. března 2021.

Během pilotního ročníku jednotlivé projekty navrhnou zastupitelé města a žáci škol, kteří jsou starší 15 let a jsou občany města Dvůr Králové nad Labem (skupina navrhovatelů byla rozšířena 21. dubna) a občané v hlasování vyberou ty, které budou ve městě realizovány ještě v letošním roce. Výše částky na realizaci vítězných projektů je stanovena na 200 tisíc Kč.

Naše město spouští participativní rozpočet jako první v Královéhradeckém kraji. Během příprav pro nás mělo zásadní vliv jednání se starostou města Lanškroun, kde projekt funguje již třetím rokem a kde ho realizují vlastními silami, bez externího koordinátora, PR firmy apod. Víme, že náš participativní rozpočet startujeme v komplikované době, kdy nejsou možná veřejná setkávání. I proto jsme zvolili postup pilotního ročníku, kdy by projekty měli navrhnout zastupitelé, říká místostarostka města Alexandra Jiřičková a pokračuje: „Víme, že mají návrhy na vylepšení života v našem městě, proto jim nabízíme možnost se zapojit a odstartovat tak tradici participativního rozpočtu v naše městě. Navíc budou mít díky pilotnímu ročníku možnost si celý postup prakticky vyzkoušet a s občany třeba diskutovat o tom, jaký menší projekt by mohli do pilotního ročníku navrhnout. “

Současně se město Dvůr Králové nad Labem chystá letos v květnu zahájit 1. ročník participativního rozpočtu. Své návrhy na zlepšení života ve Dvoře Králové nad Labem, a to výhradně na pozemcích města, budou moci podávat občané města starší 15 let v termínu od 1. května do 15. července. Poté bude posouzena realizovatelnost návrhů, během září a října budou jednotlivé projekty prezentovány veřejnosti na webových stránkách, v Novinách královédvorské radnice nebo na sociálních sítích a v první polovině listopadu proběhne hlasování veřejnosti, do něhož se budou moci opět zapojit občané města starší 15 let. Věková hranice byla stanovena tak, aby svůj názor mohla projevit i mladá generace. Vybrané projekty v souhrnné hodnotě 1 milion Kč by měly být realizovány během roku 2022.

Rada města Dvůr Králové nad Labem schválila na své schůzi ve středu 24. března 2021 pravidla pilotního a 1. ročníku participativního rozpočtu. „V současné době finišují přípravy samostatné microsite věnované participativnímu rozpočtu, která bude součástí webových stránek města. Zde občané najdou všechny informace jako pravidla a harmonogram, budou zde představeny jednotlivé projekty, tedy jejich název, popis, obrazové přílohy a rozpočet. Prostřednictvím těchto stránek bude možné projekty také navrhovat a hlasovat o nich. Microsite by měla být spuštěna nejpozději v polovině dubna,“ dodává místostarostka Alexandra Jiřičková.

Během navrhování projektů budou mít občané možnost se se svými dotazy obracet na koordinátorku projektu Miroslavu Kameníkovou (e-mail: kamenikova.miroslava@mudk.cz). Obecné dotazy k administraci microsite, mechanismu vkládání návrhů či hlasování zodpoví Jan Skalický (e-mail: skalicky.jan@mudk.cz).

Ve městech, kde již participativní rozpočet funguje, občané například rozhodli o výsadbě nových stromů, úpravě dětských a sportovních hřišť, vylepšení vycházkových lokalit, doplnění laviček nebo o opravě drobných staveb.

Miroslava Kameníková

29.3.2021 7:14:10 | přečteno 453x | Ondřej Oliva
load